GnuCash Quick Start Guide For Business Users/he

From GnuCash
Jump to: navigation, search
שפות English עִברִית

כללי

משתמש יחיד

גנוקאש היא תכנת משתמש יחיד, כלומר, רק אדם אחד יכול להתחבר למערכת (ולמסד הנתונים) בו בזמן. זה כמובן לא מונע שימוש ממספר אנשים ובפרט שכל אחד יכול ישתמש במערכת בתורו, במידה ומסד הנתונים נשמר קובץ בחשבון משותף או במיקום עם גישה משותפת למספר משתמשים. במידה ואתם זקוקים למערכת רבת משתמשים, שמאפשרת גישה בו זמנית לשני אנשים או יותר, עדיף שתבדוקו גם אפשרות של מערכות אחרות.

יכולות עסקיות

הצעות מחיר, הזמנות רכש ויכולות עסקיות אחרות אינן רושמות תנועות חשבונאיות בספרים. ניתן לרשום תנועות חשבון עסקיות בגנוקאש, אך לא יותר מכך. אם אתם זקוקים גם ליכולות עסקיות של ניהול ורישום תיעודים מסוג זה, עדיף לחפש אפשרויות אחרות.

אישי, עסקי, או שניהם

ניתן להשתמש בגנוקאש לצורכי חשבונאות אישית ו/או עסקית בדרכים שונות:

  1. ניהול רק של חשבונות אישיים במערכת החשבונות.
  2. שלוב חשבונות אישיים וחשבונות עסקיים במערכת חשבונות אחת מאוחדת. לדוגמה, אם יש לכם עסק מסוג השכרת נכס, ניתן פשוט להוסיף לחשבונות האישיים חשבונות נוספים מסוג הכנסות שכירות והוצאות שכירות כקבוצת חשבונות נפרדת בספרי־החשבון האישי שלכם.
  3. ניהול רק חשבונות עסקיים.
  4. יצירת קבצי חשבון נפרדים עבור כלל העסקים (אחד או יותר) והחשבונות האישיים. גנוקאש שומר מערכת חשבונות אחת עם כל התנועות הקשורות אליה בקובץ אחד. לכן, ניתן לפתוח את קובץ החשבונות האישיים, להזין תנועות ולשמור אותן, אז לפתוח את מערכת החשבונות לעסק אחד, להזין תנועות, לשמור ולסגור לפתוח מערכת של עסק אחר ... וכן הלאה.

זוהי עצה טכנית בלבד המבוססת על יכולות המוצר. לצורכי אסטרטגית רישום חשבונאי, נא להיוועץ ברואה החשבון ו/או יועץ המס לגבי דרך הפעולה המיטבית לצרככם.

מדריך ומילון מונחים

המדריך ומילון־המושגים הם שני עזרים מועילים ביותר, ולמשתמשים חדשים, כנראה גם המקום הטוב ביותר להתחיל להשתמש במערכת. לאחר התקנת תכנה מוצלחת והפעלתה, ניתן לגשת לעזרים אלו מתפריט 'עזרה -> מדריך למשתמש'.

לפני שמתחילים

בעת התקנת גנוקאש, כברירת מחדל, קובץ החשבונות מוגדר לדחיסה. יתכן שלא יהיה צורך לחלץ הקובץ הזה בנפרד. מנסיוננו, מצאנו שזה עשוי להיות שימושי לבטל את דחיסת קובץ החשבונות עד סיום תקופת הלמידה הראשונית. כדי להשבית דחיסה, נא לגשת מתפריט 'עריכה -> העדפות', לשונית 'כללי', ולבטל את הסימון בתיבת הסימון דחיסת קבצים. לאחר שמירה ואתחול גנוקאש, ניתן לערוך את הקובץ (בתבנית XML) בעורך מלל כגון כתבן WordPad וינדוס או, ב'עורך המלל' בלינוקס מינט. חשוב לא לשכוח ליצור עותק גיבוי של הקובץ תחילה.

ארגז־חול לאימון

לאחר הגדרת תרשים החשבונות ותחילת הזנת ורישום תנועות, היכולת להחזרה לקדמות או הסגת רשומות תהיה מוגבלת למדי. תנועות שהוזנו אך תרם נרשמו בספרים ניתנות לביטול. ניתן למחוק תנועות. ניתן להעביר חשבונות במידה מוגבלת, במסגרת גבולות סוג החשבון. מיזוג של שני חשבונות לאחד עשוי להיות קשה. לפני רישום חשבונית בספרים, ניתן לבצע בה שינויים כלשהם. עם זאת, ברגע שהחשבונית נרשמה, אין דרך למחוק אותה, אבל, אפשר לשנות את מצב החשבונית ל'לא פעיל', כך שהיא לא תופיע בתוצאות החיפוש, או פשוט להשתמש בה מחדש על ידי הקצאתה לחשבונית אחרת, ואולי אף לקוח אחר.

לאור המוגבלת בביטול ומחיקת רשומות, ההמלצה היא להקים ספר־חשבונות ארגז־חול נפרד לצורך למידה, תרגול, ייבוא נתונים מרובים או חקירת רישום תנועות מורכבות. אפשר להשתמש בארגז־החול למעבר על הגדרות תרשים החשבונות הראשוני ותרגול רישום סוגי תנועות שונות ובמיוחד תנועות שמגיעות מקבצים חיצוניים עם מספר רב של רשומות. לאחר הכרת האופן בו המערכת עובדת, אפשר ליצור את ספרי־החשבונות האמתיים ולרשום תנועות בביטחון. גם לאחר הכרות מעמיקה עם המערכת, לא אחת תמצאו את ארגז־החול שימושי מאוד ומקום מצוין לנסות את רשום התנועה בארגז־החול תחילה.

יצירת תרשים־חשבונות

מדריך המשתמש והמושגים, המקטע 'מנשק גנוקאש -> יצירת מערכת חשבונות חדשה' מתאר כיצד ליצור תרשים־חשבונות. לאפשרות זו ניתן לגשת מתפריט 'קובץ -> חדש -> קובץ חדש'. פעולה זו תפתח 'דרואיד' . זהו השם בו גנוקאש משתמשת למה שוינדוס מכנה 'אשף'. הדרויד יסיעה בתהליך הגדרת תרשים החשבונות. כשה'דרואיד' יגיע למסך שכותרתו 'בחירת חשבונות', תיבת סימון סוג החשבון 'חשבונות נפוצים' תהיה מסומנת כברירת מחדל. סימון זה נועד ליצירת תרשים־חשבונות לחשבונאות אישית. על מנת להקים תרשים־חשבונות עסקי, יש לבטל את הסימון ולסמן במקום זאת 'חשבונות עסקיים. יש לראות בתרשים החשבונות שנוצר לא יותר מתבנית ראשונית, אותה ניתן (ורצוי) לערוך (להוסיף, להסיר, לשנות שמות או להעביר חשבונות לקבוצה אחרת מאותו הסוג ועוד) עד שתרשים־החשבונות יתאים בדיוק לדרישות העסק.

יתרות פתיחה

בעת יצירת תרשים־החשבונות, תינתן הזדמנות להזין גם יתרות־פתיחה. אם החלטתם מכל סיבה שהיא שלא להזין יתרות־פתיחה בשלב זה, ניתן יהייה לחזור בכל עת ולהזין אותן לחשבונות הרלוונטיים מתפריט עריכה -> עריכת חשבון ומשם לבחור בלשונית יתרות פתיחה. בלשונית זאת ניתן להזין: סכום, תאריך, ואת החשבון ה'נגדי' לאזון יתרת־הפתיחה. דרך נוספ תהיא פשוט להזין את יתרות־הפתיחה ישירות ליומן תנועות כפי שמתוארת בפרק תנועות -> לשים הכל ביחד -> יתרות פתיחה. במדריך המשתמש והמושגים

הזנת תנועות

העצה הטובה ביותר שוב תהייה: 'נא עיינו במדריך המשתמש והמושגים' זה בהחלט המקום הטוב ביותר בו ניתן למצוא הסברים ודוגמאות להזנת תנועות מסוגים שונים. כמובן שתוכלו להתמקד בסוגי התנועות להן תזדקקו ולדלג על כל אלה שלא מעניינים אתכם כעת. תרגול רשום תנועות בארגז־החול ישפרו את תחושת הבטחון שלכם בשימוש במערכת. שימו לב במיוחד לתנועות מפוצלות. דוגמה אחת טובה ומידית להמחשת השימוש בפיצולים היא מס־ערך־מוסף, אם מחיר הרכישה/המכירה כוללים מס־ערך־מוסף, סכום מחיר הבסיס של השרות או הטובין נרשמים בחשבונות הכנסות/הוצאות וסכום המס נרשם לחשבונות מע"מ עסקאות/תשומות/רכוש בהתאמה.

גיבוי והתאוששות

נא לא לשכוח לקרוא את עמוד 'גיבוי ושחזור נתונים' ולתרגל אותם. במקרה של נגיף, קריסת כונן קשיח או אבדן נתונים מכל סיבה אחרת, זה יהיה גלגל־ההצלה שלכם.

תקציב

גנוקאש מספקת רכיב לנהול תקציב המאפשר ליצור, לערוך ולעדכן, להעתיק ולמחוק תקציב. במצב עריכת תקציב קיים, גנוקאש מאפשר יצירת אמדן תקציב המבוסס על נתוני הביצוע בפועל מתקופה קודמת, אותו ניתן לעדן ולערוך כך שישקף את התוכניות העסקיות שלכם לתקופת התקציב העתידית. תכונת העתקת התקציב מאפשרת ניהול גרסאות תקציב, לדוגמה: טיוטאת תקציב לתכנון, תקציב מאושר, עדכון תקציב I, וכן הלאה. מגוון של דוחות תקציב מותאמים מראש מאפשרים הצגת מידע תקציב לעומת ביצוע בפועל, בחתכים שונים ותקופות שונות: חודש, רבעון או השנה. אל רכיב התקציב ניתן להגיע מתפריט פעולות -> תקציב ומשם לבחור באחד מארבעת הפריטים שברשימה: תקציב חדש, פתיחת תקציב קיים, העתקת תקציב, מחיקת תקציב. ליתר פירוט ודוגמאות נא לעיין במקטע 'תקציבים' במדריך המשתמש והמושגים.

דוחות

לאחר הגדרת החשבונות ויתר הגדרות המערכת לשביאות רצונכם, הזנת מספר תנועות, ניתן להריץ דוח תנועות ותמצית החשבון. דוח רווח או הפסד מספק תמונה טובה על מצב ההכנסות וההוצאות על בסיס תקופתי לפי בחירה, חודשי רבעוני, שנתי או טווח תאריכים אחר. לכלל הדוחות והתרשימים שהגיעו עם המערכת, ניתן להגיע מתפריט דוחות. את כל אחד מהדוחות אפשר לייצא כקובץ HTML ולייבא את הקובץ באמצעות תכנות צד שלישי מסוג גיליון אלקטרוני כמו Google Sheets, OpenOffice Calc או ב־Microsoft Excel איתם ניתן בקלות לבצע ניתוחים נוספים, טבלאות ציר או עיצוב ייחודי.

עצות נוספות

לקבלת עצות נוספות ומידע מועיל, עיינו במקורות המידע הבאים: