He/שימוש

From GnuCash
Jump to: navigation, search
שפות English עִברִית

כללי

גנוקאש היא תכנה מורכבת בעלת תכונות ואפשרויות רבות. לכן, על מנת שניתן יהיה להפיק ממנה את המרבי ולעבוד איתה בצורה שוטפת ויעילה, נדרשת השקעה קטנה בלמידה והתנסות.

על מנת לאפשר התחלת עבודה מהירה, גנוקאש מסופקת יחד עם מדריך טוב מילון מונחים, שיסייע להכיר מספר מושגי יסוד בחשבונאות ויסיע להבין כיצד גנוקאש מיישמת את העקרונות הללו.

מקור מידע חשוב ויעיל נוסף הוא מדריך למשתמש, המהווה מראה מקום והסברים אודות אפשרויות התפריטים וחלונות הדו־שיח בגנוקאש. שני המסמכים הללו מכסים רק חלק קטן ממה שגנוקאש יכולה באמת לעשות. זה די צפוי, כיוון שמספר מקרי השימוש הם לפחות כמספר המשתמשים במערכת. כמובן שזה כמעט בלתי אפשרי להכיל את כל מקרי השימוש הללו במסמך נהיל אחד. במקום זאת, עמוד זה ואלה המקושרים אליו יציעו דרכים להתמודד עם בעיות מסויימות. הדוגמאות והפתרונות המובאים כאן, משקפים ומייצגים פתרונות אותם מצאו ואמצו משתמשי גנוקאש אחרים, לתרחישים מציאותים בהם הם נתקלו בעולם האמיתי.

אם גם אתם מכירים פתרונות לבעיה מסוימת בה נתקלתם בעת השימוש בגנוקאש, אתם מוזמנם להוסיף את הפתרון היצירתי שלכם, בלוויית הסבר קצר, לעמוד זה.

לחלופין, אתם יכולים לשלוח את הפתרון שלכם לרשימות דיוור

120px-OOjs UI icon tag-rtl-progressive.png
הערה

נדרש רישום מקדים ל־לרשימת־הדיוור לפני שתוכלו לפרסם .

ברשימה זו השתמשו לתיאור הנושא, במשהו בסגנון "עצת גנוקאש" או משהו דומה, כך שניתן יהיה לזהות זאת בקלות.

עצה כללית

להלן מקטע עצות מועילות לאופן השימוש ביכולות של גנוקאש.

עצות יומן תנועות

העברת תנועות מרובות

אין דרך ישירה בגנוקאש להעברת מספר גדול של תנועות מחשבון אחד למשנהו.

אם הצורך הוא להעביר תת קבוצה קטנה של תנועות חשבון, הדרך הטובה ביותר היא לבצע זאת באופן ידני, כלומר, לערוך כל תנועה באופן ידני ולשנות לחשבון הרצוי. ניתן להאיץ זאת במקצת על ידי שינוי תצוגת הרישום למצב יומן תנועות, שיציג את כל השורות המפוצלות בבת אחת. יתכן גם שהעתקת חשבון היעד והדבקתו בשורה הפיצוי עשויה לעזור.

אבל אם נדרש להעביר את כל (או רוב) התנועות בחשבון , אפשר לגרום לגנוקאש לייעד מחדש את כל התנועות בבת אחת, הדרך לבצע זאת היא על ידי מחיקת החשבון המדובר. במידה וקיימות תנועות בחשבון, גנוקאש ישאל האם למחוק לחלוטין את התנועות, או להעביר אותן לחשבון אחר. כעת יש לבחור בחשבון אליו מעונינים להעביר את התנועות, והן יועברו. (למחיקת החשבון הישן, יש לפתוח את חלון החשבונות, לבחור בחשבון אותו רוצים למחוק ופשוט להקיש על 'מחיקה').

יבוא תנועות מתכנה אחרת

דרך קלה לייבא כמות גדולה של תנועות מתוכנית פיננסית אחרת (ייבוא תנועות מבנק אינו מכוסה בעצה זו) אם אתם משתמשים בתוכנה פיננסית אחרת שמסוגלת להפיק נתונים חשבונאיים, כדאי להשתמש בתבנית QIF כדי לייבא בקלות לגנוקאש. QIF היא פשוטה ותכנות רבות אחרות יכולות לייצר קבצי תנועות בתבנית זו בקלות. גם לייבא את הנתונים לגנוקאש קל מאוד, שכן המערכת ומגיעה עם אשף ייבוא שילווה את כל תהליך ייבוא תבנית.

ניתן למצוא תיאור של תבנית בעמוד באתר QIF בויקיפדיה או פשוט לשאול את דוד גוגל.

"- הובא על ידי פייטרו ב."

עצות דיווח

החל מגרסת גנוקאש 2.6.15, המדריך (ההדרכה והמושגים) מכיל פרק דוחות. נא עיינו במדריך לקבלת פרטים אודות הדוחות הכלולים בגנוקאש.

דוח מסכם למספר חודשים ולמספר חשבונות

כדי להציג בדוח אחד יתרות למספר חודשים למספר חשבונות (לדוגמה, סכומים חודשיים עבור חשבונות הוצאות במהלך שנה), ניתן להשתמש בדוח התנועות כמתואר להלן:

 1. בחירת 'דוח תנועות' מתפריט ה'דוחות' שבסרגל הכלים
 2. מתוך לשונית דוח התנועות יש להקיש על 'אפשרויות' בסרגל הכלים.
 3. במסך האפשרויות, יש לעבור ללשונית החשבונות ולהדגיש את החשבונות שיתרתם תוצג בדוח, לדוגמה, הדגשת קבוצת חשבונות "הוצאות" והקשה על לחצן בחירת "חשבונות־משנה"
 4. מלשונית ה'מיון', להגדיר כ'מפתח ראשי' את הערך 'שם החשבון', לסמן את תיבת הסימון 'סכום ביניים ראשי', להגדיר כ'מפתח משני' את הערך 'תאריך', בשדה 'סכום ביניים משני למפתח תאריך' לבחור בערך 'חודשי'
 5. בלשונית 'מצג' נא לסמן את תיבת הסימון 'טבלת סכום בייניים'

כמובן שאפשר לשמור את הדוח שנוצר במסגרת הדוחות השמורים לשימוש עתידי חוזר.

'תמצית' חשבונות בסגנון קוויקן

קוויקן מספק מצג 'תמציתי' של כל החשבונות: רשימת יתרות חשבונות, עו"ש, כרטיסי אשראי, נכסים עיקריים והתחייבויות. היתרות הללו מתעדכנות כל הזמן, כך שתמיד מוצגת היתרה העדכנית שכוללת את כל הרשומים בספרים. על מנת לקבל מצג דומה לזה בגנוקאש, ניתן להריץ את דוח 'המאזן' ולבחור מ'אפשרויות' רק את החשבונות אותם מעוניינים לראות בדוח התמצית. פשוט השאירו כרטיסייה זו פתוחה כל הזמן, (גם ביציאה מהמערכת), כעת, בכל פעם שמאתחלים את גנוקאש, הדוח הזה יופיע ויציג את הסקירה הכללית. על מנת לעדכן את יתרות הדוח, יש להקיש על לחצן "טעינה מחודשת" בסרגל הכלים

"-- הובא על ידי אנתוני דרדיס"

לחלופין פשוט עוד הרבה יותר, אפשר להשאיר את לשונית ה"חשבונות" פתוחה. שם תוצג רשימת כל החשבונות עם היתרות הנוכחיות שלהן, כל זאת מבלי להצטרך להריץ דוח כלל. עם זאת, אני לא משתמש בתכונות העסקיות, או בתנועות מחזוריות, כך שאולי זה עלול לשנות דברים.

"-- הובא על ידי מייק ליאונה"

הצגת פירוט פיצולי חשבון בדוח תנועות

לצורך המחשה, נשתמש בפקודת יומן לרישום תנועה פשוטה כגון זו:

חובה זכות
<תאריך-תנועה> <מס-סימוכין> "המחאות שנתקבלו"
"מוטבים_מרובים" <חשבון_הכנסות> ₪157.60
<חשבון עו"ש> ₪157.60

בדוח התנועות של חשבון ה"עוש בנק יופיעו הפרטים (כמעט כמו כפי שהם מופיעים לעיל).

לשם בהירות ופירוט הרישום בחשבונות, תנועות עשויות לא אחת להירשם עם מספר פיצולים (שורות) לאותו החשבון. לדוגמה, ייתכן שתנועה תוזן בדרך הבאה:

חובה זכות
<תאריך-תנועה> <מס-סימוכין> "המחאות שנתקבלו"
<שם מוטב ראשון> <חשבון_הכנסות> ₪100.00
<שם מוטב שני> <חשבון_הכנסות> ₪57.60
<חשבון עו"ש> ₪157.60

כאשר תנועה זו מודפסת בדוח תנועות 'חשבון הבנק' בעמודת "חשבון נגדי" יופיע "פיצול" במקום שם החשבון.

על מנת להציג גם את פרטי הפיצל, מתפריט 'אפשרויות', בלשונית 'מצג' נא לבחור מתיבת הבחירה 'רמת פרוט' בערך 'ריבוי שורות' ולסמן את תיבת הסימון 'שם חשבון' (תיבת הסימון 'שם החשבון הנגדי' תהיה מושבתת באופן אוטומטי. באותה הדרך ניתן גם לקבוע האם יוצג 'שם החשבון המלא' או לא.

"-- הובא על ידי דרק אטקינס (בתגובה לקולין סקוט)"

דוח הכנסות/הוצאות חודשי

ניתן לייצא דוח תנועות גנוקאש לקובץ בתבנית HTML. את קובץ ה־HTML שנוצר ניתן לפתח בגיליון אלקטרוני אקסל או בגליון גוגל. קובץ ה־HTML מהווה כעת מקור נתונים זמין, ממנו אפשר ליצור במספר צעדים פשוטים טבלאות ציר של נתוני התנועות כשהם מקובצים הן לפי חשבון והן לפי תקופה.

להלן שני דוחות מצגהנתונים ששוה לנסות:

 (1) קיבוץ תאריכים לפי חודש; ו־
 (2) ניתוח שמות חשבונות מרובעים לעמודות, שכותרתן "חשבון 1" ,"חשבון 2" וכו' באמצעות המפריד ":".

הדוח שיוצר, קרוב מאוד בצורתו לדוח הכנסות/הוצאות, חודשי/רבעוני/שנתי שמספקים מוני MS וקוויקן.

"- הובא על ידי מרטי קנינגהם ב־gnucash-users"

דיווח בקובץ יחיד בפריסה אופקית

למרבה הצער, נכון לעכשיו, הדפסה בפריסת עמוד אופקית (landscape) לא נתמכת. אולם ניתן לעקוף זאת ולבצע את שתי האפשרויות תוך ייצוא לקובץ HTML ובעזרת htmldoc. להלן דוגמה לקריאה לפריסה אופקית בתבנית A4 אירופאית, שמאגדת את כל קבצי ה־ HTML הבדידים לקובץ pdf מורכב אחד:

htmldoc -t pdf14 --webpage --no-links --linkstyle plain --size 297x210mm --headfootsize 9
--header fff -f report.pdf *.html

ייצוא דוח לאופן־אופיס קאלק

לפעמים יש צורך לפרוס דוח בצורה שונה במקצת ממה שגנוקאש מאפשרת. אחת הדרכים לעשות זאת היא לייצא את הדוח לאופן־אופיס קאלק. אין כרגע אפשרות בגנוקאש לייצא קובץ בתבנית זו, אך כמובן שניתן לייצא ל־html. אופן־אופיס קאלק יכול לייבא קובץ HTML כזה. להלן מספר צעדים על מנת לייצא דוח מגנוקאש ולייבאו לאופן־אופיס קאלק:

 1. יצירת הדוח המבוקש בבגנוקאש
 2. מתוך לשונית הדוח שנפתח , נא לבחור קובץ -> ייצוא -> ייצוא דוח ולשמור את הדוח במבנה html במחשב (בכל ספריה שתבחרו). הערה: קיים גם לחצן בסרגל בכלים שעושה בדיוק את אותה פעולה.
 3. נא לפתוח את אופן־אופיס קאלק
 4. ולבחור הוספה -> קישור לנתונים חיצוניים
 5. בחלון הצץ נא להשתמש בלחצן ... כדי למצוא את הדוח שיוצא מגנוקאש ונשמר במחשב ולבחור מטה ב־"כל ה־html" ולחיצה על אישור.

אם הכל עבר בהצלחה אופן־אופיס קאלק אמור לטעון את הדוח לגיליון חדש. מכאן תוכלו לבצע שינויים כרצונכם.

ניירות ערך וסחורות

גנוקאש בחופשה עם חברים

ניתן להשתמש בגנוקאש גם כאשר אתם מבלים בחופשה עם חברים.

זה מה שתצטרכו:

- מחשב עם התקנת גנוקאש
- קובץ נתוני גנוקאש 'טרי'
- שני אנשים בחופשה שמעוניינים לחלוק הוצאות.

הגדרות:

1. תרשים חשבונות:
- קבוצת חשבון "מזומן", שתכיל שתי חשבונות, האחד על שמכם והשני של החבר.חברה תחלקו הוצאות
- קבוצת חשבון "הוצאות", שתכלול חשבונות כגון: ארוחת צהריים, ארוחת ערב, שתיה ובילויים, מוטל, הוצאות נסיעה וכדומה.
- קבוצת חשבון "הון", שתכיל שתי חשבונות, האחד על שמכם והשני של החבר.חברה תחלקו הוצאות
2. הפקדה התחלתית:

לפני שיוצאים לטיול, תשלפו את הארנקים מהכיסים, תספרו את המזומנים אותם אתם מתכוונים להוציא, וזהו, אפשר להחזיר אותם למקום. אין צורך לייצר ארנק משותף עם הכספים שספרתם. גנוקאש כבר יטפל בכך.

נניח שלחבר או חברה היו בארנק 1,550 ש"ח

הרישום בגנוקאש יהיה כדלקמן
לחובת מזומן:<שם החבר> 1,550.00
לזכות הון:<שם החבר> 1,550.00

ראיתם כמה זה פשוט?

3. החופשה הסתיימה וחזרתם בשלום, "עייפים אך מרוצים...":

תספרו שוב את יתרות המזומנים שבארנקים שלכם, כעת, רשמו את התנועה עם יתרות הכספים שנשארו לכם, אבל, הפעם בדיוק הפוך. לשם המחשה, נניח שאתם שלמתם את כל ההוצאות (כי החבר/חברה שככחו את הארנק בבית), לא צריך לריב, לא קרה כלום!

הרישום בגנוקאש כעת יראה כך :
לחובת הון:<שם החבר> 1,550.00
לזכות מזומן:<שם החבר> 1,550.00

ניתן להבחין בבירור שחשבון ההון הוא למעשה מה שהוצאתם על הטיול. במקרה של החבר/חברה זה: 0 = (1550 -) + 1550 חשוב: חשבון הון:<אני> ןחשבון הון:<שם החבר> כמה השקעתם בטיול כל אחד בנפרד. חישובים לחלוקה שווה 50-50: החסירו את הסכום הנמוך מהסכום הגבוהה, וחלקו את התוצאה לשניים. בעצם מה שזה נותן , את הסכום אותו צריך להחזיר זה עם היתרה הנמוכה לאחר (בעל היתרה הגבוהה). לדוגמה: נניח שהוצאתם את מלוא 1,550 ש"ח והחבר/חברה הוציאו נאדא, אז 1550-0=1550 . 1550 : 2 = 775. לכן אתם אמורים לקבל החזר של 775 ש"ח.

4. אופס, צריך עוד כסף...:

כל סכום נוסף שתחליטו להשקיע בטיול יופקד לחשבון המזומן (לתת חשבון של מי מכם שהשקיע אותו) לכן יש פשוט לחזור על הפעולה שבסעיף 2 לעיל (2. הפקדה התחלתית)

5. יאללה ביז בו זים!:

זה החלק שמתחיל להיות מעניין... על מה בדיוק בזבזתם את הכסף שלכם? לא משנה מה התשובה תהיה, דבר אחד ברור כשמש:יתרת חשבון הוצאות:XXX תגדל, במקביל, יתרת החשבון האחר (בדוגמה שלנו חשבון ההון) תקטן באותו הסכום בדיוק.

5א. תרחיש 1 : בזמן החופשה, החבר/חברה שלמו על ארוחת הערב הראשון, במזומן עבור שניכם (החשבון יצא פיצוץ! רק 180 ש"ח): במקרה זה חשבון הוצאות:ארוחת ערב יחויב (סכום חיובי) וחשבון מזומן:<שם החבר> מזוכה (סכום שלילי).

- אם הארוחה שולמה במזומן, תנועת היומן תראה כך:
לחובת הוצאות:ארוחת ערב 180.00
לזכות מזומן:<שם החבר> 180.00
- אבל אם התשלום נעשה באמצעות כרטיס אשראי, תנועת היומן תראה כך: 
לחובת הוצאות:ארוחת ערב 180.00
לזכות הון:<שם החבר> 180.00

כי בעצם מה שקרה זה שהחבר/חברה הוסיפו עוד כסף (בצורת תשלום באשראי) להשקעה בטיול

5ב. תרחיש 2 : בזמן החופשה, הוצאתם סכום כסף במזומן על עניין פרטי שלא קשור לחופשה המשותפת (קניתם מטנה לאמא בסך 65 ש"ח). במקרה זה הון:<אני> מחויב ומזומן:<אני> מזוכה (נשאר פחות מזומן)

- אם המתנה שולמה במזומן, היא תראה כך:
לחובת הון:<אני> 65.00
לזכות מזומן:<אני> 65.00

כי בעצם מה שקרה זה שהקטנתם את סכום ההשקעה הראשונית שלכם (משכתם כסף למטרה פרטית) בטיול

- אבל אם שלמתם על המתנה בכרטיס אשראי, למעשה תוכלו פשוט להתעלם מהפעולה (כי לא באמת נגעתם בקופה המשותפת

אפשר כמובן לסבך את הרשום בספרים, ולכלול גם את רכישת המתנה הפרטית ברשומים (אולי לשם שקיפות). אבל עדיף פשוט לא לרשום הוצאות פרטיות שנעשו באשראי.

תהנו ! מיטב הברכות, רון

תכונות עסקיות למתחילים

תנאי מוקדם לשימוש בתכונות העסקיות בגנוקאש הוא המצאות הגדרות של כמה חשבונות עסקיים (חשבונות חייבים / זכאים). הדרך הקלה ביותר לעשות זאת היא ליצור קובץ מסד נתונים חדש עבור העסק, לבחור בתרשים חשבונות הקרוב ביותר לצורכי העסק ולהוסיף מספר חשבונות בנוסף לחשבונות הנפוצים שכבר הוגדרו מראש בתרשים החשבונות.

השלבים הבאים מתארים צעד אחר צעד, ממש מאפס, איך ניתן להוציא ולהפיק חשבונית ללקוח במערכת גנוקאש:

 1. על מנת שגנוקאש יטפל במיסוי נדרשת תחילה הגדרת טבלאות המס המתאימות למדינה בה מתנהל העסק
  • מהתפריט נא לבחור, עסקי -> טבלאות מס מכירה -> חדש
  • נתחיל ביצירת טבלאות מס ערך מוסף הנהוגים בישראל, ונגדיר שם את שיעורי המס המתאימים (ניתן כמובן להקים 4 או 5 טבלאות מס על פי הצורך, לדוגמה: מס עסקאות 17%, מס תשומות 17%, מס תשומות על נכסים 17%, מע"מ בשיעור אפס 0%, )
 2. כעת נקים כמה חשבונות לקוח
  • מהתפריט נא לבחור עסקי -> לקוחות -> לקוח חדש...
  • נא להזין את השדות הנדרשים
  • בחלון הדו־שיח, בלשונית פרטי חשבונית, נא לסמן את תיבת הסימון טבלת מס ומתיבת הבחירה לבחור את טבלת המס המתאימה (לדוגמה, 'מס עסקאות')
  • הקשה על אישור על מנת לשמור את חשבון הלקוח שיצרנו
 3. כעת נקים ריכוז חדש עבור הלקוח שהקמנו
  • מהתפריט נא לבחור עסקי -> לקוחות -> ריכוז חדש...
  • נא להזין את השדות הנדרשים ולבחור את הלקוח שיצרנו בצעד הקודם
  • הקשה על אישור על מנת לשמור את הריכוז שיצרנו
 4. כעת ניתן ליצור חשבונית מס
  • נא לבחור, עסקי -> לקוחות -> חשבונית חדשה...
  • בחלון הדו־שיח שנפתח, נא לבחור לקוח וריכוז ולהזין את השדות האחרים לפי הצורך (רוב השדות אינם שדות חובה)
  • הקשה על אישור על מנת לעבור לפרטי החשבונית...
  • חלון הזנת החשבונית אמור להופיע כעת כלשונית חדשה בחלון הראשי
  • נא להזין את כל השורות שיופיעו בחשבונית. שיטת הרישום דומה לרישום ביומן התנועות הרגיל של גנוקאש. בשורות החשבונית ניתן להזין למשל: עבודה שבוצעה, פריטי הטובין שנמכרו ללקוח כולל תשלומים נוספים כגון הובלה וביטוח.
  • לתשומת לב: גנוקאש יחשב את המסים והסכומים באופן אוטומטי והם יופיעו בסרגל שבתחתית החלון
  • זה הזמן להוסיף צרופה לחשבונית (ככל שרלוונטי) צרופה יכולה להיות כל קובץ, קישור או תמונה שנמצאים במחשב בתבנית דיגיטלית.
   • להוספת צרופה נא לבחור מהתפריט,עסקי -> לקוחות -> ניהול מסמכים מקושרים... ולבחור באמצעות סייר הקבצים שייפתח את הקובץ שמכיל את הצרופה הרצויה
 5. כאשר הרשומות חשבונית החדשה לשביעות רצון, נדרש 'לרשום' את החשבונית בספרים:
  • בחירת עריכה -> רישום חשבונית (או סרגל הכלים לבחור בסמל רישום)
  • ואז להזין או לבחור את תאריך הרישום ולחץ על אישור

כעת שנשאר רק להדפיס את החשבונית:

 • ניתן להשתמש באחד מאלו
  1. דוחות -> עסקי -> חשבונית פשוטה
  2. דוחות -> עסקי -> חשבונית מהודרת
  3. דוחות -> עסקי -> חשבונית להדפסה
  מן הסתם יש הבדלים בין תבניות חשבון אלו. אז פשוט תבחרו אחד שאתם הכי אוהבים
 • בחירה באחד משלושת הדוחות לעיל
 • כעת ייפתח חלון עם טופס ריק. אפשרויות בסרגל הכלים, נא ללחוץ על סמל לחצן (כפתור שני מימין בסרגל הכלים) כדי להגדיר את פריסת החשבונית.
 • המידע החשוב ביותר הוא מספר החשבונית (השתמשו בלחצן בחירה)
 • חוץ מזה, שווה לשחק קצת עם פריסת החשבונית, על ידי שינוי האפשרויות האחרות במסך האפשרויות.
 • בסיום העריכה / עיצוב, יש ללחץ על אישור (.PGF)והחשבונית תוצג על המסך. אפשר כעת פשוט לשלוח אותה להדפסה במדפסת או לקובץ.

"- הובא על ידי חרט יאנסנס"

שימוש בתכנות צג שלישי לחילוץ והנגשת מידע

ניתן להשתמש בתכנות של צד שלישי כמו אקסל, Tableau ו־Qlik Sense כדי לשלוף נתונים, לחקורולנתח, ולהמחיש את נתוני גנוקאש דרך חיבור ODBC כל עוד הנתונים נשמרים בתבנית sqlite.

להלן הוראות ל־Qlik Sense בוינדוס 10 (בחרתי ב- Qlik Sense כי זו הורדה חינמית).

רציתי לדמיין את נתוני התנועות בגנוקאש מבלי שאצטרך לכתוב תבניות ולהרכיב דברים, אז הורדתי את QlikSense מכיוון שיש להם מהדורה אישית בחינם (אם כי צעדים דומים יעבדו עבור Tableau ותכנות אחרות שתומכות חיבורי ODBC). הטריק פשוט למדי:

 1. הורדו את מנהלי ההתקנים של SQLite3 (עבור וינדוס: התקנו את גרסת 64bit מ- http://www.ch-werner.de/sqliteodbc/)
 2. ייצאו את נתוני גנוקאש כקובץ sqlite
 3. הגדרו את ספקי שרות ה־ODBC במערכת ההפעלה כך שהם יצביעו על הקובץ שייצאתם מגנוקאש
  1. בוינדוס, פתחו את לוח הבקרה >> כלי ניהול >> מקורות נתונים (ODBC)
  2. לחצו על מערכת DSN ואז על 'הוספה'
  3. בחרו Sqlite3 ODBC התקן ואז לחצו על 'יצירה'
  4. הזינו שם לחיבור (גנוקאש)
  5. בשדה שם מסד נתונים, לחצו על 'עיון' ובחרו את הקובץ שייצאת מגנוקאש
  6. לחצו על 'Ok' ואז על 'Ok' שוב כדי לסגור את תיבת דו־השיח הקודמת
 4. פתחו את QlikSense, צורו יישום חדש, טענו נתונים דרך ODBC, בחרו מערכת DNS ומקור נתונים שיצרת קודם
 5. בעורך הנתונים, פתחו או צורו מקטע וכתובו קצת SQL. זה החלק הכי מסובך. ראה דוגמה מטה.
 6. QlikSense מצרפת אוטומטית עמודות באותו שם ותציג את תוצאות השאילתות; היכנסו לסקירת היישום והתחלו לערוך את הגיליון. התרשימים והטבלאות שתוסיפו יקשרו יחד באופן אוטומטי!

שאילתות SQL לדוגמה:

LIB CONNECT TO [GnuCash];
[expense_accounts]:
SQL SELECT
    accounts.name AS parent_account,
  p_acc.name AS account,
  p_acc.hidden AS account_is_hidden,
  p_acc.placeholder AS account_is_placeholder
FROM accounts
INNER JOIN accounts AS p_acc ON p_acc.parent_guid = accounts.guid
    WHERE accounts.account_type = 'EXPENSE'
    AND accounts.hidden = 0
  AND p_acc.hidden = 0;
למשתמש G2010a אתר בגיטהאב עם מאגר ובה כמה שאילתות SQL נוספות.